- Gimnazjum

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

W dniach 10 i 11 kwietnia 2017 r. w naszej szkole zostało przedstawione Misterium Męki Pańskiej.
Inscenizację miała okazję obejrzeć cała społeczność młodzieży wraz z Dyrekcją i nauczycielami.
W wirze naszych codziennych obowiązków, trosk i kłopotów często zapominamy o tym, co najważniejsze. Przedstawienie Misterium Męki Pańskiej w Wielkim Tygodniu miało stać się pretekstem do refleksji nad tym, dokąd zmierzamy, jaki jest stan naszej duszy, kim jest dla mnie Jezus Chrystus?
Historia z ostatnich chwil życia Pana Jezusa została ukazana w dwóch scenach: jedna ukazywała obecność Jezusa podczas współczesnej Eucharystii;   druga przedstawiała czasy Jezusa. Główne role odegrali uczniowie klas drugich i trzecich: Konrad Firsiof  (kl. 2b) jako Jezus; Piotr Piwowarczyk (kl.3b) – kapłan. W rolę apostołów wcielili się: Mateusz Borowy (kl.2d)  św. Jan;  Piotr Gozdek (kl.2d) św. Piotr; Tomasz Paciorek (kl. 3e) św. Jakub;  Szymon Majka (kl.2e) Judasz; Michał  Furtak (kl. 3d) św. Tomasz. Faryzeuszami byli: Jakub Zieliński (kl.2d); Filip Frątczak  (kl.2d), Szymon Miętek (kl. 3e). Oliwia Pycka (kl.2c) Maryja;  Dominika Jagodzińska (kl.2c) św. Weronika. Kinga Laser (kl.2d), Jakub Zieliński (kl.2d) i Kaja Pol (kl.1e) odegrali na jednej ze stacji drogi krzyżowej  problemy  współczesnej  rodziny. Żołnierzy odegrali: Krzysztof Matyjasek (kl. 3b) i Filip Frątczak. Tłum odegrały:  Zuzanna Jasińska (kl.3e), Julia Sikorska (kl.3c), Paulina Sikorska (kl.2b), Emilka Świś (kl.2c). Operatorem muzyki był: ks. Grzegorz Toporkiewicz, który także przy strunach gitary akompaniował Julii Sikorskiej i Justynie Ziółkowskiej do piosenek: „Nic, nie musisz mówić nic” i „Przychodzisz Panie”.
Za oświetlenie odpowiedzialny był Bartek Głasek (kl.2f). Oświetlenie i nagłośnienie wypożyczył nam p. Jacek Głasek,  za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Choreografię przygotowała pani Agnieszka Seletyn.  Scenografię przygotowały panie: Agnieszka Seletyn i Katarzyna Budzińska. Choreografią zajęła się p. A Seletyn, reżyseria p. K. Budzińska

R E L A C J A   Z   P R O J E K T U

Gimnazjaliści w drodze do 23 SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY

Romeo i  Julia
czyli
KAWIARENKA  LITERACKA  W  SZKOLE

19 kwietnia  2016r. o godz. 18.00 hol szkoły zamienił sięw przepiękną kawiarenkę za sprawą pań - Agnieszki Seletyn i Bogumiły Pińczuk. Przy stolikach zasiedli nauczyciele, emeryci, dyrektorzy szkół i placówek, rodzice uczniów, przyjaciele szkoły i delegacja młodzieży. Okazją do tego  kameralnego spotkania było przedstawienie sztuki opartej na podst. dramatu  Williama Szekspira pt. Romeo i  Julia.
Role główne odegrali brawurowo uczniowie klas pierwszych: Kinga Laser (kl.1d) jako Julia Capuletti i Bartosz Tatys (kl. 1f) jako Romeo Monteki. Bardzo dobrze wczuli się w swoje role, nie mówiąc o tym, że  mieli doskonale opanowane teksty, bądź co bądź odbiegające znacznie od współczesnego języka. W role drugoplanowe wcielili się: Wojciech Derwisz (Merkucjo), Julia Cybul (Marta), Jakub Włodarczyk (Tybalt), Piotr Gozdek (pan Capuletti), Filip Frątczak (ojciec Laurenty).
Sztukę ubogaciła znacznie oprawa taneczna, tu wyróżnili się w duecie i tańcu solowym : Marcin Szczepański, Sara Wiśniewska i Kamila Pietrucik. Pełnię układu choreograficznego uzyskano dzięki występom  Karoliny Giniewskiej, Pauliny Sikorskiej, Hani Zykubek i małej Zuzi Seletyn- Żołądź, która wystąpiła gościnnie (była wdzięcznym aniołkiem).
Operatorem  muzyki  i nagłośnienia był p. Artur Domaradzki, a świateł - uczeń kl. 1f. Bartosz Głasek (sprzętu użyczył p. Jacek Głasek).
Nastrojowa muzyka, stroje i gra świateł na pewno dodatkowo wpłynęły na odbiór przedstawienia. Przygotowania  były dość żmudne, trwały dwa miesiące, ale efekt jest imponujący.
21 kwietnia spektakl był powtórzony  dla uczniów naszego gimnazjum i gości - delegacji uczniów szkoły ponadgimnazjalnej.