- Gimnazjum

SZKOLNE KOŁO KRAJOZNAWCZO - TURYSTYCZNE - PTTK
przy Gimnazjum nr 1 im. Kombatantów Polskich  w Świdwinie
jest organizacją skupiającą młodzieżową zrzeszoną w celu uprawiania turystyki i krajoznawstwa.
SKKT utrzymuje stałą współpracę z Oddziałem PTTK w Świdwinie.

Rowerowa Majówka do Przyrzecza

W sobotę 14 maja 2016 r. świdwiński Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zorganizował kolejną, IV ratę "32. Rajdu na Raty" - pod hasłem: Rowerowa Majówka.
W wyprawie wzięły udział koła krajoznawczo-turystyczne ze Świdwina: ZSR CKP, SP 2, Gimnazjum nr 1, Domu Dziecka oraz ZSP w Bierzwnicy i ZSP z Brzeżna, w sumie prawie 100 uczestników, w tym młodzież, opiekunowie, jak też liczna grupa rodziców.
           Trasa rajdu wiodła z podzamcza przez Koszanowo, Rzepczyno do Przyrzecza, potem lasem do ścieżki przyrodniczej. Po urokliwej ścieżce Torfowisko Karsibór poruszaliśmy się oczywiście pieszo, uważnie śledząc jej osobliwości. Było to istotne, gdyż każdy mógł wziąć udział w konkursie wiedzy o florze i faunie występującej na tym terenie. Komisja konkursowa wyłoniła finalistów na ścisłe podium, ale nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy. Konkurs przygotował i przeprowadził p. Wiesław Wieczorek. Potem cała grupa gościła na terenie siedziby Koła Łowieckiego „Cyranka”, gdzie grupa z ZSR CKP przygotowała ognisko, na którym każdy mógł upiec kiełbaski. Były też napoje i słodycze. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe przypinki i okolicznościowe magnesiki z obiektami krajoznawczymi ziemi świdwińskiej. Droga powrotna dla świdwiniaków wiodła przez Kluczkowo i Psary, a grupy z Brzeżna i Bierzwnicy poruszały się indywidualnie zaplanowanymi trasami.
           Uczestnicy ze Świdwina pokonali ponad 36 kilometrów rowerem i około 1,5 km pieszo na trasie ścieżki przyrodniczej.
Opiekunami uczniów naszego gimnazjum byli: p. Monika Gryczka, p. Marzena Waszek, p. Tomasz Waszek,         p. Robert Zabielski.

23 kwietnia 2016 roku odbył się kolejny rowerowy Rajd na Raty – rata III „Rok Krajoznawstwa Polskiego”, zorganizowany przez PTTK. Trasa rajdu to Świdwin – Oparzno – Lekowo – Świdwin. W rajdzie udział wzięło około 80 osób. Byli to uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, Publicznego Gimnazjum nr 1, Domu Dziecka, Technikum oraz Szkoły Podstawowej w Brzeżnie. Opiekunami z naszej szkoły byli p. Monika Gryczka, p. Danuta Budzińska, p. Marzena Waszek, p. Danuta Magadzia oraz p. Zofia Staniewicz.
Podczas rajdu odbyły się konkursy, za które uczniowie otrzymali nagrody. Podczas chłodnej pogody atmosferę rozgrzewało ognisko z kiełbaskami. Na koniec wszyscy uczestnicy dostali po słynnym „grześku”.