Biblioteka szkolna: - Gimnazjum

Biblioteka szkolna:

Biblioteka w gimnazjum to najbardziej ciche miejsce w szkole, przystań dla uczniów i nauczycieli.
Czynna jest przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku , a funkcjonuje na zasadzie podziału: wypożyczalnia i czytelnia. Uczniowie mogą tu wypożyczyć potrzebne lektury, a w razie potrzeby otrzymają poradę  w sprawie doboru książki, a także pomoc w wyszukaniu potrzebnych materiałów. W tym ładnym przestronnym pomieszczeniu zawsze dzieje się coś nowego. Można podziwiać różne wystawki tematyczne, dotyczące np. malarstwa, wybitnych postaci, różnych  świąt i przegląd nowości czytelniczych. W kalendarz biblioteczny na stałe wpisane są takie inicjatywy jak: obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, kiermasze tanich książek, a bywa że i spotkania autorskie oraz konkursy. Warto tu zaglądać, bo w myśl mądrości U. Eco: Kto czyta, żyje podwójnie.
Żartobliwie można powiedzieć również tak:
By nauka nie szła w las,
W bibliotece spędzaj czas.

zwłaszcza, że prowadzona jest systematyczna ocena stanu czytelnictwa danej klasy i poszczególnych uczniów.
Zapraszamy do biblioteki !

tak wyglada nasza biblioteka

Co nowego w bibliotece?
Aby przyciągnąć czytelników staramy się, by biblioteka była miłym, ciepłym i interesującym miejscem, które chętnie się odwiedza. Między innymi temu celowi służy wystrój,  ciekawe wystawki tematyczne. W tym roku były to:
-  Nasze lektury
-  Książka na jesienne wieczory
-  W oczekiwaniu na święta (tradycje świąteczne)
-  Spotkanie ze sztuką (prezentacja albumów z malarstwem)

Z okazji ogłoszenia roku  2016 ŚWIATOWYM  ROKIEM SZEKSPIRA przygotowano gazetki okolicznościowe.
Nasz rodak Henryk Sienkiewicz również został uhonorowany. W tymże roku obchodzimy setną rocznicę jego śmierci (w bibliotece można podziwiać wystawkę nie tylko z dziełami noblisty, ale i z prawdziwą bronią).
Jak zwykle w październiku, w ostatni poniedziałek miesiąca, biblioteka szkolna obchodzi swoje święto (dodam, że jest to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych). Z tej okazji były już tradycyjnie „słodkie wypożyczenia”, a nowością było wyjście z wypożyczeniami na hol główny szkoły na dużej przerwie. Święto zostało podkreślone plakatami  oraz „złotymi myślami” dotyczącymi książki i czytelnictwa.

Biblioteka szkolna  miała  swoje święto…

Jak co roku, w październiku, biblioteka szkolna obchodziła swoje święto. Każdy czytelnik wypożyczający tego dnia książki  (27.10.2014) od progu mógł zauważyć nową dekorację i był poczęstowany lizakiem. Sporą atrakcją dla uczniów
i nauczycieli była niecodzienny  wystrój holi i korytarzy szkolnych. Była to zabawna interpretacja tytułów książek.

Oto przykłady:
Lektura dla kierowców? „Zapałka na zakręcie” (K.Siesicka)
Lektura dla uczniów? „Czego chcesz od nas, Panie” (J. Kochanowski)
Lektura dla jubilerów?„Władca pierścieni” (J.R.R.Tolkien)
Lektura dla krawców? „Kamizelka” (B.Prus)
Lektura dla psychologów? „Cierpienia młodego Wertera” ( J.W. Goethe)
Lektura dla prawników? „Zbrodnia i kara” (F. Dostojewski)
Lektura dla muzyków?„ Komu bije dzwon” (E.Hemingway)
Lektura dla dewotek? „Świętoszek” (Molier)
Lektura dla pantoflarzy? „Szewcy” (I. Witkiewicz)
Lektura dla myślących inaczej  „Idiota” (F. Dostojewski)

Śmiechu było sporo! Ciekawe, z jaką niespodzianką spotkamy się za rok?